poniedziałek, 27 października 2014

Rozwój E-Sportu w Polsce i na świecie.

Co to E-sport?
Według wikipedii: "Sport elektroniczny (e-sportang. electronic sports) – dyscyplina sportu nieolimpijskiego, w której przedmiotem działań zawodników są gry komputerowe. Rywalizacja między zawodnikami (graczami) odbywa się zarówno w formie rekreacyjnej, jak i na turniejach gier komputerowych (zjawisko pro-gamingu)"

Najpopularniejsze gry e-sportowe to League of Legends (oraz pochodne gry MOBA np.Dota), Counter-Strike, Warcraft, Starcraft itd.

W tym poście głównie skupie się na rozgrywkach w League of Legends (w skrócie LoL), ponieważ mam o tym największą wiedzę.
League of Legends to gra free-to-play typu MOBA stworzona przez studio Riot Games.
Rozwój E-sportu w LoL'u najlepiej przedstawia ta grafika:


Jak widać E-sport rozpoczął się od rozgrywek w niedużych pomieszczeniach, aż po Mistrzostwa Świata odbywające się na stadionie.
W ciągu kilku lat e-sport z małego wydarzenia skupiającego nieduża ilość osób zmienił się w olbrzymia imprezę na skale światową.

W roku 2014 Mistrzostwa Świata odbyły się w Korei Południowej, która słynie z najlepszych graczy e-sportowych. 
Mimo iż rozgrywki zdominowały głównie drużyny koreańskie (drużyna Samsung White i Samsung Blue), to nie zabrakło drużyn z Ameryki  (Team Solo Mid, Cloud9), czy Europy (Fnatic, Alliance). 

Nagrody:
 1. 1 mln $
 2. 250 tyś. $
 3. 150 tyś. $

Powstał również singiel zespołu Imagine Dragons "Warriors" promujący Mistrzostwa Świata sezonu 4.


 A oto zwycięska drużyna Samsung White


Jeśli chodzi o Polskę to najbardziej rozwinięta jest strefa kibiców. Bardzo dużą popularnością cieszą się streamy "pro-graczy". Telewizja Polsat via explorer transmitowała na żywo finał MŚ.

Jeśli chodzi o drużyny to obecnie żadna polska drużyna nie bierze udziału w rozgrywkach ligowych. Jednak takowe istniały i radziły sobie całkiem dobrze. Część polskich graczy oczywiście gra w zagranicznych klubach z lepszym bądź gorszym rezultatem.

Post ten nie miał na celu przybliżyć zasad rozgrywki, ale atmosferę towarzyszącą Mistrzostwą Świata sezonu 4.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz